Sony A7RIII – Animal Eye AF

Už první den po tom, co Sony vydalo nový firmware pro A7RIII s Animal Eye AF, (ostření na oči zvířat) jsem si říkal, že by nebylo od věci, udělat malou recenzi. Jak to vlastně s tou novou funkcí je? K sepsání textu jsem se dostal až nyní, takže celkem úspěch po pár měsících.

No a protože fotím zvířata, nebudu zastírat, že  mne tato funkce více než zajímala, hlavně jak to bude s její reálnou využitelností.

Teď trocha teorie jak vlastne ten Animal Eye AF funguje.

Pracuje na principu algorytmu, který je dán množstvím zdrojových tzv. referenčních snímků. Díky tomuto se na scéně snaží najít a zaostřit oko. První otázka co vás asi napadne…takže zvíře, které nebylo mezi referenčními snímky nezaostří? Není to tak uplně pravda, bude hledat nejlbíže podobné body, tak aby se mohl pokusit oko najít.

Tento režim je dostupný v kombinaci s kontinuálním ostřením (AF-C). Je-li aktivní, umožní identifikovat ve scéně oko a zaostřit na něj.

První co mě napadlo hned po aktualizaci firmware bylo jak zjistit, jestli to funguje? Co takhle na monitoru zapnout foto nějakého psa? Schválně jestli se chytí…a? Výsledek? Velice milé překvapení, chytil se okamžitě 🙂

Zde malá ukázka z prvotního testu.

Jak je vidět, ostření s tím nemělo sebemenší problém, čili nezbylo, než se těšit na další dny a testování na psech.

Zde přikládám několik výřezů ze 100 procentního přiblížení, pro náhled ostrosti.

myslím, že výsledek, je výborný, co říkáte? 🙂

A ted malé postřehy, pokud je pes jednobarevný, má tmavou barvu, delší srst, tak tady už Animal Eye AF začíná mít problém. Jelikož nedokáže přesně vyhodnotit potřebné body a zaostřit. V těchto případech byl Animal Eye AF uplně „mrtvý“, nebo mu trvalo delší dobu, než se chytil. Což samozřejmě v některých chvílích může znepříjemnit práci. Toto se, ale k výše popsanému dá pochopit, čili celkový dojem z funkce, je výborný. Někdy, ta ostrost není úplně stoprocentní, toho si ale všimnete až pro stoprocentnim nahledu, možná jsem ale jen moc náročný a chci co snímek, to stoprocentní kvalita :))

Další na řadě byl test v zoo. Na tohle jsem se těšil asi nejvíce, protože u Animal Eye AF jsem psi prostě čekal – to by bylo, aby je to neumělo.

Ale exotická zvířata, rozmanitost druhů, na to jsem byl hodně zvědav.

Nutno podotknout, testováno na Sony A7RIII + Sony 85 f1.8, Sony 200-600 f5.6-6.3, Sigma 150-600 C.

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..