Fotoexpedice SKOTSKO

SKOTSKO, drsné, tajemné, divoké a známé svým deštivým počasím, úžasnou architekturou a whisky.

„Nápad fotoexpedice Skotsko“

Poté co jsem se vrátil z předchozí cesty po Rumunsku, jsem prakticky ihned začal přemýšlet o tom, kam nyní. Věděl jsem, že „nutně“ někam potřebuji. Netrvalo dlouho a plán byl jasný. Jakožto fotograf se zaměřením na wildlife bylo jasné, že musí být zvoleno místo, kde bude splněna tato má potřeba, ale dané místo bude mít i nějakou přidanou hodnotu. Nápadů bylo mnoho, nejlépe nějaká fotoexpedice, ale prakticky ihned bylo rozhodnuto…konec září…SKOTSKO.

Cílová destinace je tedy jasná, nyní nastala fáze plánování – pro některé nudná část, ne však pro mě. Mapa Skotska a jde se na to. Už při první fázi bylo jasné, že se rozhodně nebude jednat o akci stylu „na jednom místě“.

Účel byl jasný kombinace zvířata + krajina.

Jako cílová destinace příletu byl zvolen Edinburg, z ČR vychází asi nejlépe zvolit tento výchozí bod i když to může být spíše otázka individuálních požadavků. Když se podíváte na Skotsko jako takové, chcete ho poznat celé, ale člověka přece jen limituje nejen počet volných dní. Čili nastal čas škrtání v seznamu „must-see“. Po čase bylo rozhodnuto..Highlands, Skye a okolí Loch Ness. Stěžejní místa tedy byly jasně dané, teď jen booknout auto a ubytování po celé trase. Dokonce na Skye se povedlo za velice slušnou cenu booknout celý dům, což pro nás mělo velkou výhodu pohodlného „base campu“.

Edinburg

Po příletu do Edinburgu, respektive opuštění terminálu na nás čekalo velice milé překvapení. Skotsko, ještě k tomu koncem září, takže tušíte jaké tam asi tak bude počasí. No a ono nějakých 20°C, krásně, slunce svítí. Takže první co vás napadne, jasně to je akorát počasí první den na uvítanou. Prognóza na první den tedy vypadala slibně, takže do půjčovny vyřídit auto a po cestě do Highlands nakoupit nějaké zásoby.

 

 

 

 

Před námi tedy nějakých cca. 130 km cesty, ubytování a vydat se do Highlands na první lokaci.

 

 

Bohužel celkově cesta trvala o něco déle, tak se na místo dorazilo spíše pozdě než akorát, čili nebyl čas hledat nějaké TOP profláklé místo, první pohled do kopců a zhodnocení okolí, tady by to nemuselo být zlé a něco málo se snad stihne. Teď už jen tou promáčenou zemí dostatečně vysoko, ať se alespoň něco stihne, slunce neúprosně zapadalo. Žádná hitparáda se sice nekonala, ale nějaké pamětní foto přece jen je.

 

Už po cestě zpět bylo jasné kam se vydáme ráno. Skoro stejné místo, ale na první pohled se zdálo celkem vhodné na východ. Brzo ráno jsme se vydali na místo a zdálo se, že by východ mohl být fajn i když žádné drama se nekonalo…nikde ani mráček, krásně jasno – tohle od Skotska moc nečekáte. 🙂

Ranní panoramata 🙂

Místo jsem vybral prakticky kousek od cesty, takový pokus jak by to asi mohlo vypadat.  Každopádně ranní zjištění bylo celkem nemilé, kulová hlava „rozviklaná“ bylo jasné, že to má za sebou. No, nezbývá než si nějak poradit a i tak s ní zkusit i panorama a přežít celé Skotsko.

Po cca. hodině na místě a průběžného focení si najednou slyšíte tupou ránu. Prakticky hned je vám jasné co to bylo. Evidentně se dva nedomluvili, že se společně vejdou na cestu, tak se trošku „ťukly“. Naštěstí jen plechy.

Po východu byl plán jasný, jsme ve Skotských highlands. Podívat se po okolí River Etive, Glencoe, Loch Achtriochtan a vydat se zpět na západ slunce.

Po cestě jsme se ještě stavili „vyběhnout“ si to k jezerům pod Stob Coire nan Lochan. Krásné výhledy, určitě by to chtělo až na vrchol, ale bohužel čas nás neúprosně tlačil. Tyhle Skotské kopce se mi libí, příště až nahoru. 🙂

Takže zpět dolů, do auta a pokračovat. Po cestě jsem však v rašeliništích zahlédl jeleny a okamžitě hlavou blesklo – musím. Hned vám ale dojde…je to rašeliniště…no určité oběti jsou třeba a to i to, že budete mít komplet mokré boty. Skotsko v botách za to však stálo. 🙂 Bohužel po bližším zjištění tam byly pouze laně, jelen žádný, ale i tak to za to stálo.

Jen bylo jasné že se propásl čas na západ slunce. Tak alespoň po cestě zpět dáme někde zastávku, když to bude stát za to.

Další den byl ve znamení přejezdu na Skye. Brzo ráno jsme opět vyrazili zkusit východ slunce. Tentokrát již nějaké ty mraky byly, ale vzhledem k celkovému plánu nebylo moc času lézt někam do kopců, takže opět místo vybráno kousek od cesty.

Po východu byla první zastávka ve Fort William podívat se na ruiny Old Inverlochy Castle.

Další zastávkou na známý Glenfinnan Viaduct jsem si ještě musel udělat foto jednoho lodního vraku. V tuto dobu nám počasí začalo dávat vědět že jsme ve Skotsku. Sice začalo pršet, ale opravdu jen lehce, takže nic co by vás odradilo, nebo zastavilo.

Mělo to jedno pozitivum. Říkal jsem se, že by u Glenfinnanu nemuseli být lidi. No, chyba. Po cestě déšť přestal a z druhé strany již začali chodit, takže to chtělo chvilku čekání, kdy tam nikdo necoural. 🙂

Okolí Glenfinnanu

Je opravdu úžasné a rozhodně by stálo za to, věnovat mi klidně půl dne. Ještě před odjezdem na Skye jsme udělali zastávku u Commando Memorial, velice hezky udělaný pomník.

Nyní již přejezd na Skye a zastávka na západ slunce ve Faerie Glen. Západ sice nevyšel, ale aspoň jsme obhlédli místo na ranní východ slunce. Teď už jen najít booknutý domek do kterého se dostat taky nebylo úplně „easy“, ale nakonec vše vyšlo.

Další den ráno tedy Faerie Glen a zkusit jestli vyjde východ slunce. Východ byl „Skotský“, prostě bylo zataženo. Takže žádné „wau“ se nekonalo ani na fotce.

Tady zatím ještě bez lidí, což se během pár minut změnilo a na místo dorazilo cca.20-30 lidí.

 

Každopádně překvapilo, kolik lidí na východ dorazilo, rozhodně jsme tam nebyli sami.

Z Faerie Glen jsme se vydali na prohlídku přístavního Uigu, kde jediné co je zajímavé, tak je se tam podívat, toť vše 🙂

Cesta pokračovala po pobřeží dále na sever na prohlídku Duntulm Castle. Hezká zřícenina s krásným výhledem na okolní pobřeží.

Další zastávkou byl The Quiraing kam jsme si to vyšlápli přes Loch Hasci. Rozhodně příště tomuto místu věnuji více času, zaslouží si to. I přes jednu max. 5 minutovou dešťovou přeháňku to stálo za to. Bohužel jen ta oblačnost kazila plány, chvílema to vypadalo nadějně, ale bohužel na západ slunce se to celé zatáhlo.

Ne nadarmo se říká, že ve Skotsku se počasí mění z minuty na minutu. 

Další chvíle, kdy se vyjasnilo. To se ale během 10 minut změnilo k nepoznání. 🙂

Další den ráno bylo v plánu stejné místo, ale tentokrát z jiného místa, asi z více profláklého spotu.

Další naší zastávka byla u Kilt Rock kde na mne čekalo jedno malé překvapení. Tady se leze! Takže příště beru věci! 😀

Teď už naše cesta mířila do známého Portree. Velice milé městečko. Obzvlášť když dorazíte v čase oběda a přemýšlíte kam na jídlo. Jste v přístavním městečku, u moře, takže volba je jasná, chce to nějakou čerstvou rybu a v menu vidíte čerstvého lososa. Rozhodně to byla správná volba! Vynikající. Teď už jen prohlídka města a přilehlého okolí. Poté opět na cestu.

 

Zastávka u Loch Leathan a poté už zkusit západ na The Old Man of Storr, odkud je opravdu krásný výhled na okolí.

Další den byl v plánu spot o něco dále, The Fairy Pools. Každopádně vychytat tu jasné počasí, bylo by to ještě hezčí. Zde však už bylo midges cítit. 😀

Skotsko=whisky

Takže další zastávka byla palírna Talisker. Po cestě ještě malá zastávka na foto vraků člunů a příjezd do palírny na prohlídku. Tak a tady se plány mění. „Ano, místo máme, ale až za 4 hodiny“. To je problém, tak dlouho čekat na místě se nám nevyplatí.

Obětovali jsme tedy prohlídku a vydali se na prohlídku Talisker Bay.

Po cestě zpět jsme konečně zahlédly proslulé hnědé hairy cows, které se doposud někde schovávaly. 🙂 

Ráno bylo v plánu vyrazit na prohlídku Dunvegan Castle, jeho zahrad a okolí. Rozhodně stojí za prohlídku a doporučuji.

 

Na západ slunce jsme se vydali na jednu z ikon Skotska, Neist Point Lighthouse. Zastavili jsme se tam již předchozí večer, ale celý výběžek byl schován v husté mlze. Tento západ však vyšel asi nejlépe z celého pobytu.

Ráno už bylo na čase opustit Skye, přesunout se a ubytovat u Loch Ness. Po cestě ze Skye jsme však ještě narazili na pasoucí se hairy cows. Tady byla zastávka nutností.

 

Další zastávkou po odjezdu byl Eilean Donan Castle. Rozhodně je to jedno z míst, které stojí za návštěvu.

Teď už bylo na čase jen doplnit zásoby, přejet k Loch Ness, ubytovat se a vydat se na prohlídku Cannichu a okolí. 

Dokonce i dvojitá duha byla.:)

Poslední den Skotska jsme se vydali na prohlídku Inverness. Pár míst ve městě za návštěvu stojí, ale rozhodně tomu není potřeba obětovat moc času.

 

Milé překvapení však byl pochod Queen’s Own Highlanders.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=K4MjnnDDS9Q[/embedyt]

Poté jsme se vydali k Chanonry Lighthouse zkusit štěstí na delfíny. Zkusili a neviděli 🙂 Teď už by čas vydat se zpět a ještě jednou se podívat po okolí Loch Ness a Cannichu.

Skotsko se tímto loučí a přehled některých dalších cest opět na blogu zde.

Závěrem snad lze říci jen to, že Loch Nessku jsme opravdu viděli! 🙂

Leave A Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..